آموزش وردپرس
خانه / مطالب آموزشی / محافظ صفحه نمایش screen savers آیا هنوز هم مفید است

محافظ صفحه نمایش screen savers آیا هنوز هم مفید است

آیا هنوز هم محافظ صفحه نمایش screen savers مفید است و یا اصلا می دانستید که کاربرد آن چیست؟ و کاربردی غیر از زیبایی دارد ؟

 

محافظ صفحه نمایش screen savers

خوب ،
یادمه دهه ۲۰۰۰ میلادی یا همون دهه ۸۰ خودمون بود که هر کامپیوتری که میدیدی اسکرین سیور فعال داشت ، علی الخصوص کامپیوترهای در منزل که محافظ صفحه نمایش زیبا و خاصی را نصب و استفاده می کردند ، آخه واقعا هم زیبا و جذاب بودند و به مانیتور جلو میدادند

من خودم از آکواریم سه بعدی و جنگل سه بعدی و … که حتی صدا نیز داشتند و پیش فرض های خود ویندوز استفاده می کردم ، شما چی استفاده می کردید؟

الان چندین سال است که از اسکرین سیور استفاده نمی کنم 😉 و البته دیگه دلیلی هم برای استفاده از ان وجود ندارد ، امروزه سیستم عامل ها بطور پیش فرض اسکرین سیورشان بر خلاف گذشته غیر فعال است و خودتان باید فعال کنید.

سوالی داشتید در قسمت پایین صفحه بپرسید 😉

محافظ صفحه نمایش screen savers

 

کاربرد اسکرین سیور -محافظ صفحه نمایش-

محافظ صفحه نمایش در اصل برای حفاظت صفحه نمایشگرهای لامپی از سوختن بوده است.
زمانیکه این نمایشگرها به مدت طولانی و فقط یک تصویر را نشان میدادند نمایشگر خراب می شد بطوریکه همان تصویر ثابت همانند روحی بر روی تمامی تصاویر نشون داده می شد حتی زمانیکه نمایشگر خاموش می بود
در این صورت یا باید نمایشگر را تعویض می کردید و یا همیشه باید دیدن اون تصویر ثابت را تحمل می کردید

رفع مشکل سوختن نمایشگرها

برای رفع این مشکل چاره ای اندیشیدند و آن این بود که بعد از مدتی معلوم که تصویر نمایشگر ثابت ماند یک تصاویری شروع به حرکت کنند تا تصویر نمایشگر ثابت نماند و باعث سوختنش نشود
در سال ۱۹۷۹ آتاری ۴۰۰  بعد از مدتی از بیکار ماندن دستگاه ، بطور تصادفی رنگ های نمایشگر را تغییر میداد
در سال ۱۹۸۳ جوهن سوشا یک برنامه سازگار برای IBM با نام scrnsaver منتشر کرد که صفحه را بعد از سه دقیقه ثابت بودن به رنگ سفید تبدیل می کرد

اینکه فقط یک صفحه سفید و یا رنگ های تصادفی نشان داده شوند مناسب برای جلوگیری از سوختن نمایشگر بود ولیکن زیاد جذاب و جالب نبودند پس به همین دلیل بود که در دهه هشتاد میلادی محافظ های صفحه نمایشگری با تصاویر و انیمیشین های جذابی ساخته شدند .

محافظ صفحه نمایش screen savers

آیا امروزه اسکرین سیورها مفید برای استفاده هستند

در دهه ۲۰۰۰ میلادی مشکل سوختن نمایشگر ها حل شد ، کامپیوترها مدتی بعد از اینکه کار نمی کردند بصورت اتوماتیک نمایشگر را خاموش می کردند و همچنین نمایشگرهای کریستال مایع LCD دیگر مشکل سوختن را نداشتند .
پس با این حال چرا هنوز بسیاری از مردم از محافظ صفحه نمایش استفاده می کنند؟! بنظرم چون مردم آن را دوست دارند چون زیبا و جذاب است .
البته این نیز قابل توجه می باشد که فعال بودن محافظ صفحه نمایش باعث مصرف برق می شود علی الخصوص برای لپ تاپ که مصرف انرژی برق بسیار حیاتی می باشد ،می توانید تنظیم کنید که کلا بعد از چند دقیقه کار نکردن با کامپیوتر ، نمایشگر خاموش شود.

این چند هم تصویر از اسکرین سیورهای خاطره انگیز

محافظ صفحه نمایش screen savers

با تشکر مرتجی
شاد باشید

 

محافظ صفحه نمایش screen savers محافظ صفحه نمایش screen savers محافظ صفحه نمایش screen savers

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − پنج =